گوسفند ایران ایرانی عربستان عربستان

گوسفند: ایران ایرانی عربستان عربستان عربستان سعودی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی آیا ابراهیم رئیسی شبیه ترین فرد به محمود احمدی نژاد است؟

حجت الاسلام رئیسی رویکردی مشابه احمدی نژاد در پیش گرفته و گمان می کند که با الگوبرداری از او به پاستور یا بهارستان می رسد. 

آیا ابراهیم رئیسی شبیه ترین فرد به محمود احمدی نژاد است؟

آیا ابراهیم رئیسی شبیه ترین فرد به محمود احمدی نژاد است؟

عبارات مهم : فرهنگ

چرا ابراهیم رئیسی شبیه ترین فرد به محمود احمدی نژاد است؟ /از اقتصاد رابین هودی تا گرایش های های پوپولیستی؛ برنامه نه چندان پیچیده جهت جذب رای بدنه سرگردان سوم تیری ها /رئیسی جهت دوران پساروحانی آماده می شود /چرا «احمدی نژادیسم» نمی تواند موجب پیروزی رئیسی شود؟

حجت الاسلام رئیسی رویکردی مشابه احمدی نژاد در پیش گرفته و گمان می کند که با الگوبرداری از او به پاستور یا بهارستان می رسد.

انتخابات ریاست جمهوری ماه ها است آخر یافته و تا انتخابات مجلس نیز بیش از یک سال وقت داریم ولی گویا چیزی از شور و حال انتخاباتی کاندیدهای بازنده جریان اصولگرا کم نشده هست. حجت الاسلام ابراهیم رئیسی که هنوز معلوم نیست جهت دوباره آزمودن بخت خود تا 1400 صبر می کند یا سریعتر از آن به میدان می آید، به سبک احمدی نژاد سفرهای خود را ادامه می دهد.

آیا ابراهیم رئیسی شبیه ترین فرد به محمود احمدی نژاد است؟

سفرهایی که حالا دیگر استانی نبوده و تا لبنان پیش رفته هست. دیدار رئیسی با سیدحسن نصرالله نماینگر اشتراک نظرهای او و احمدی نژاد در حوزه سیاست خارجی و بهانه خوبی جهت بررسی وجوه تشابه این دو هست. به خصوص اکنون که به نظر می رسد رئیسی عزم خود را جزم کرده تا تصویری شبیه احمدی نژاد دوازده سال قبل از خود ارائه کند و با استفاده از رای آنان که سه تیر را رقم زدند، وارد بازی شود. رئیسی پیش از انتخابات ریاست جمهوری 96 این تصمیم را گرفته بود و مصداق آن مدعا همراهی او با کابینه و یاران احمدی نژاد هست.

او با حمایت بعضی اصولگرایان، وارد عرصه شد و از قضا حمایت جبهه پایداری و نزدیکان آیت الله مصباح یزدی را نیز به همراه داشت. او حتی به اتفاق مسعود میرکاظمی وزیر بازرگانی و نفت احمدی نژاد و فرهاد رهبر رییس دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران در دولت جهت عضویت به وزارت کشور رفت. همین شد که تحلیل گران مسایل سیاسی او را از جنس احمدی نژاد دانستند. ماجرای گزینش مدیر ستاد انتخاباتی نیز این امر را ثابت کرد. حرف از میرکاظمی و علیرضا زاکانی بود ولی در نهایت علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی احمدی نژاد این سمت را به عهده گرفت. فقط این نبود و استفاده از میرکاظمی به عنوان معاون برنامه ریزی ستاد و صولت مرتضوی از معاونان وزارت کشور دوره احمدی نژاد به عنوان مسئول استان های ستاد رئیسی حجت را تمام کرد که یک احمدی نژاد ثانی در راه هست. لیست های متفاوتی که از کابینه احتمالی رئیسی منتشر شد نیز این گمانه را تایید می کرد. تازه ترین علت جهت اثبات این گمانه نیز واکنش‌ها بعد از انتخابات رئیسی هست. او که قبل از کارزار 96 مشغله ای غیر آستان قدس نداشت؛ حالا سیاست ورزی را در اولویت قرار داده و در کمتر موضوعاتی سکوت می کند.

حجت الاسلام رئیسی رویکردی مشابه احمدی نژاد در پیش گرفته و گمان می کند که با الگوبرداری از او به پاستور یا بهارستان می رسد. 

موضوع دیگری که باعث می شود رئیسی را ادامه دهنده راه احمدی نژاد به حساب آوریم، رویکردهای پوپولیستی او هست. نظرات رئیسی در عرصه های اقتصاد، فرهنگ و … روشن ساخت که او نیز در گرایش های پوپولیستی چیزی از الگوی خود یعنی احمدی نژاد کم ندارد. فیلم تبلیغاتی رئیسی نشان داد که به اقتصاد رابین هودی و توزیع ثروت اعتقاد هست. درست همچون مدیر مهرورز دولت نهم و دهم. دفاع رئیسی از بدترین طرح اقتصادی احمدی نژاد یعنی مسکن مهر و وعده سه برابر کردن یارانه های نقدی در شرایطی که اغلب کارشناسان به توقف اجرای این طرح توصیه می کنند و وعده هایی همچون ایجاد 6 هزار شغل ظرف چهار سال ، مشخص کرد که حداقل در عرصه اقتصاد پا جای پای احمدی نژاد می گذارد.

رئیسی در حوزه فرهنگ نیز تفاوت چندانی با احمدی نژاد نداشت ولی شاید اندکی بد عمل کرد. احمدی نژاد با کمی زیرکی و تاکید بر اینکه مسئله ما مدل موی جوانان نیست توانست رای بعضی را به دست آورد ولی رئیسی با دیدار با تتلو یک اشتباه بزرگ کرد و شانس خود را جهت پیروزی از دست داد. او به عنوان فردی که از شهر لغو کنسرت ها آمده می توانست جهت نشان دادن رابطه خوب خود با فرهنگ و هنر و موسیقی گزینه بهتر یا حداقل کمتر مبتذلی را گزینش کند.

خویشاوندی با آیت الله علم الهدی و به تن داشتن لباس روحانیت نیز او را امیدوار می کرد که از حمایت این قشر و مذهبیون برخودار شود. هرچه باشد رئیسی هم مثل دیگران می دانست که حمایت آیت الله مصباح یزدی از احمدی نژاد چه نقشی در مدیر جمهوری شدن او داشت.

آیا ابراهیم رئیسی شبیه ترین فرد به محمود احمدی نژاد است؟

هر چه است رئیسی بعد از دوازده سال و با داشتن یک شکست در کارنامه، احمدی نژاد را الگو قرار داده و شانس چندانی جهت موفقیت ندارد لیکن احمدی نژاد قبلا از همه ظرفیت های «احمدی نژادیسیم» بهره برده و چیزی باقی نگذاشته است.

نامه نیوز

واژه های کلیدی: فرهنگ | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | انتخابات | احمدی نژاد | احمدی نژاد | سلام ابراهیم | انتخابات مجلس | ستاد انتخابات | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs